8.2.2022 dine4fit.pl

Dziesięć kroków do skutecznej utraty wagi

Z Nowym Rokiem regularnie przychodzi największa fala postanowień i determinacji. W tym roku w końcu schudnę!

Jednak po początkowym entuzjazmie dla wielu osób następuje zastój. Co z tym zrobić?

Znacie to. W styczniu, pełni determinacji, zmieniamy zawartość lodówki, planujemy, wyrzucamy niezdrowe,  będziemy jeść już tylko zdrowo (i oczywiście w dużo mniejszych ilościach) i do tego będziemy ciężko ćwiczyć. Ci, którzy już coś o tym wiedzą, zaczynają powoli, ustawią rozsądne cele w Dine4Fit i dodadzą trochę więcej ćwiczeń. Jednak w obu przypadkach bardzo szybko może dojść do tego, co widzimy każdego roku: wracamy do starych zachowań.

Nagła zmiana

Jest to prawdopodobnie najczęstszy błąd popełniany przez wszystkich, którzy chcą zobaczyć wyniki tak szybko, jak to możliwe. Zmienić wszystko o 180 stopni – żyć, jeść i poruszać się zupełnie inaczej. W skrajnych przypadkach pojawiają się tak szalone plany jak ćwiczenie dziesięć godzin tygodniowo i jedzenie tylko sałatki!

Jednak w większości przypadków takie nagłe odwrócenie wszystkiego, co znamy, ma tylko jeden skutek: poddajemy się, zanim jeszcze zaczniemy. Dlaczego? Bo nagle robimy rzeczy, których nie potrafimy lub nie jesteśmy przyzwyczajeni robić. Staramy się przekształcić siebie w swoje przeciwieństwo, a tego nie potrafimy zrobić. Nie mamy się na czym oprzeć, nasze dotychczasowe rytuały i przyzwyczajenia zniknęły. A te nowe nie miały jeszcze czasu się rozwinąć. I dość często dokonujemy zmian zbyt drastycznych, więc nie są one trwałe. Jeśli do tej pory po każdym głównym posiłku jedliśmy deser, a wieczorem chrupaliśmy przed telewizorem chipsy, sałatka  z trudem zaspokoi nas maksymalnie przez dwa dni. I tak się poddajemy.

Jak wytrzymać?

Jeśli chcemy schudnąć, poczuć się bardziej sprawni, być bardziej zadowoleni z naszego ciała, musimy zdać sobie sprawę, że nie osiągniemy tej przemiany w tydzień. Jeśli chcemy wyglądać i czuć się w określony sposób, musimy uważać na to, co kładziemy na talerzu i jak się poruszamy, na zawsze – jeśli to nowe ciało i nowe samopoczucie ma trwać. Stawiając wszystko na głowie, wyczerpujemy jednak nasz początkowy entuzjazm, ponieważ na początku nie otrzymujemy zbyt wiele w zamian. Jemy pokarmy, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni i dlatego nie smakują tak dobrze, jak stare, znane nam potrawy, które kiedyś mieliśmy. Zmuszamy nasze ciała do poruszania się w sposób, do którego nie są przyzwyczajone i nagle mamy problem usiąść, żeby skorzystać z toalety, bo wszystko nas boli. I zamiast entuzjazmu i wigoru, często warczymy, bo mamy straszną ochotę na czekoladę, której sobie surowo zabroniliśmy. I w ten sposób szybko dajemy sobie spokój. Albo malutką dyspensę. A potem decydujemy, że nie warto się męczyć. I wracamy do naszych starych nawyków.

Powód zmiany

Ale jeśli nie chcemy do tego wracać, musimy mieć powód, dla którego chcemy zrobić coś inaczej. Znajdź coś, co nazywa się motywacją. Czy wiesz, dlaczego się w to zaangażowałeś? Co Tobą kierowało? Zapinanie tych pięknych, drogich spodni, które wiszą w szafie? Problem z wiązaniem butów? Aby móc dogonić własne dziecko na placu zabaw? Wyglądać super na plaży? A może ta nowa Anka z księgowości?

Nieważne, czy Twój powód wydaje się małostkowy, nie musisz go nikomu zdradzać, to Twoja sprawa. Ale musisz to sobie powiedzieć. Bo kiedy już to masz, kiedy już masz swoje DLACZEGO, to ono pomoże Ci pokonać te momenty zwątpienia pod koniec lutego, po feriach zimowych, kiedy okazuje się, że wyniki nie są takie, jakie sobie wymarzyliśmy.

Jeśli do tego jasnego powodu do zmiany dodamy kroki, które pomogą nam to osiągnąć, nie będziemy musieli przy kolejnym Nowym Roku mówić sobie: w tym roku to już 100%!

Dziesięć rad, by osiągnąć sukces

  1. Znajdź sobie ten swój powód, dla którego to wszystko robisz: po co ustawiłeś/aś apkę DIne4Fit, dlaczego nie zjesz tego torcika do kawki, dlaczego właściwie wstajesz i idziesz na spacer, nawet jeśli na dworze jest ponuro.
  2. Nie oczekuj cudów od razu. Waga może nie zacząć się przesuwać od razu. Mierz jednak regularnie obwód swojej talii i rób zdjęcia – często różnice widać szybciej na zdjęciach niż na wadze.
  3. Bądź świadomy tego, jak się czujesz fizycznie. Może waga jeszcze nie drgnęła, ale lepiej chodzisz, masz więcej energii, lepiej śpisz lub masz lepszą skórę.
  4. Nie próbuj jeść czegoś, czego tak naprawdę nie lubisz, tylko dlatego, że ktoś mówi, że to jest ekstra zdrowe i musisz to jeść.
  5. Nie trzymaj się absurdalnie rygorystycznej diety, na której zawsze jesteś głodny.
  6. Nie szukaj super cudownych pokarmów i suplementów, które “schudną za Ciebie”. Nie schudniemy kupując przecenioną herbatę. Chudniemy pijąc i jedząc tyle, aby uzyskać potrzebne nam składniki odżywcze, a jednocześnie przyjmując nieco mniej energii z pożywienia niż zużywamy w ciągu dnia.
  7. Znajdź swój program, który możesz utrzymać. Zaplanowanie dwóch godzin sportu dziennie, kiedy idziesz do pracy, zajmujesz się rodziną i jeszcze chcesz się uczyć angielskiego wieczorami – jakoś nie starcza Ci czasu w ciągu dnia. Znajdź więc w swoim kalendarzu czas, w którym będziesz mógł się trochę poćwiczyć. A potem to zrób.
  8. Najlepiej gotować to samo jedzenie dla siebie i reszty rodziny, nie gotować dwa razy. Tak, Ty może zjesz mniejsze danie lub dasz sobie spokój z drugą porcją niedzielnego ciasta. Ale masz większe szanse wytrzymać, jeśli nie będziesz gotować czegoś innego dla każdego członka rodziny.
  9. Staraj się być w naturalnym ruchu tak często, jak to tylko możliwe. Nie siedź zbyt długo. Nawet jeśli masz siedzącą pracę, regularnie wstawaj po godzinie i zrób kilka kroków. To mała rzecz, ale ważna, aby zbudować nowy nawyk – nawyk “jestem aktywny”.
  10. A jeśli pewnego dnia potkniesz się i zjesz coś, co może nie jest idealne, nie poddawaj się! Nie czekaj też na poniedziałek, do pierwszego, czy na nowy kwartał. To jutro jest nowy dzień!Powodzenia!

Autorka: Saša Rohlíková, dietetyczka i trenerka personalna
foto: cz.depositphotos.com

 

W archiwum przeczytasz także:

Bycie pięknością z Instagrama nie jest kwalifikacją do tworzenia diety!

8.2.2022 dine4fit.pl Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej? Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej?
​Czy zdarza Ci się obiecywać sobie, że jutro rozpoczniesz trening lub że za tydzień zaczniesz biegać regularnie? Motywacja do regularnej aktywności fizycznej może być trudna do znalezienia, szczególnie gdy jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Jednak regularne ćwiczenia przynoszą liczne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak więc znaleźć motywację i pokonać lenistwo, aby rozpocząć aktywny styl życia?

Cały artykuł 29.5.2023 0

Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość? Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość?

Kiedy zaczynamy zapisywać nasze posiłki w aplikacji Dine4Fit, większość z nas zauważa, że większym problemem jest osiągnięcie zielonych kółek w przypadku białek i błonnika niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów.

Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, ile białka powinniśmy spożywać codziennie, zależnie od naszego celu, oraz jak najbardziej odpowiednio uzupełniać je w naszej diecie.

Cały artykuł 25.5.2023 0

Oleje, masło i smalec w kuchni Oleje, masło i smalec w kuchni

Chociaż wszyscy staramy się gotować zdrowe potrawy na parze, niewielu z nas unika smażenia.

Poniżej przedstawiamy porównanie tłuszczów i olejów oraz ich zalety i wady w odniesieniu do ich składu lub tak zwanego punktu dymienia (lub stabilności cieplnej oleju).

Cały artykuł 22.5.2023 0