17.7.2022 dine4fit.pl

Instrukcja dotycząca kalibracji kalorii/kJ

W naszych zamkniętych grupach zrzeszających użytkowników DIne4Fit powraca pytanie o właściwe ustawienie a potem dalszy postęp w procesie chudnięcia wraz z upływem czasu.

Krótki tekst na temat tej procedury napisał jeden z naszych ekspertów w grupie – Roland.

Moi drodzy, ponieważ każdy kalkulator podaje nam tylko szacunkowo ile kalorii/kJ przyjąć, uważam, że warto ustawić (skalibrować) te kalorie/kJ po pierwszym miesiącu.

Instrukcja kalibracji

Mierz się raz w tygodniu (talia, biodra, uda itp. w centymetrach).

Można też się zważyć, ale o tym więcej poniżej.

Po dwóch – trzech pomiarach porównajcie swoje odczyty (polecam pierwsze porównanie po 3 tygodniach!).

  • Jeśli chudniesz powoli, odejmij około 100 – 200 kcal (418 – 836 kJ).
  • Jeśli chudniesz szybko, dodaj około 100 – 200 kcal (418 – 836 kJ).

Idealny spadek wagi to 0,25 – 0,50 do 0,75 kg na tydzień, czyli 1-2 max 3 kg na miesiąc (w zależności od % tłuszczu). Jeśli ktoś ma wyższy % tłuszczu, może schudnąć szybciej/więcej kg. Jeśli ktoś ma niższy % tłuszczu, powinien chudnąć wolniej/mniej kg).

Jeśli masz wyliczone niskie spożycie kalorii na podstawie aktywności wpisanej w aplikacji, gdzie wymieniłeś aktywność siedzącą lub lekką (wpis odpowiada rzeczywistości – tylko taki zapis jest prawidłowy) i nie możesz już sobie pozwolić na cięcie kalorii, musisz zwiększyć wydatek (np. spacer, marsz) do 1 godziny ćwiczeń dziennie w spokojnym tempie, gdzie możesz jeszcze normalnie rozmawiać, ale nie jest to dla Ciebie do końca łatwe. Możesz też podzielić swój ruch – np. na 2 x 30 min (ok. 5 km masz wydatek 300 kalorii).

Prawdą jest, że podczas odchudzania interesują nas głównie centymetry – to lepszy wskaźnik utraty tłuszczu!

Pomiar cm i ważenie

  • W przypadku mężczyzn istnieje tylko jeden kluczowy pomiar, a jest nim obwód w pasie.
  • Dla kobiet, to twoja talia i biodra, lub wszelkie obszary problemowe, które mają tendencję jako pierwsze do przechowywania tłuszczu a do spalania go jako ostatnie.

Podczas pomiaru bądź konsekwentny, mierz zawsze w tym samym miejscu, z tym samym ciśnieniem. Wiele razy okaże się, że przesunięcie centymetra o 1-2 centymetry wyżej lub niżej może oznaczać znaczną różnicę w pomiarze, dlatego ważne jest, aby mierzyć naprawdę dokładnie i konsekwentnie tak samo.

O ile powinny zmniejszyć się nasze centymetry w pasie podczas odchudzania – trudno to wyliczyć. Każdy ma inny typ ciała i inne predyspozycje do magazynowania tłuszczu. Ale ogólnie możemy się spodziewać, że utrata 1 kilograma wagi = 1 centymetr w pasie.

Jeśli masz zamiar się ważyć, rób to codziennie w tych samych warunkach. Zawsze trzymaj wagę w tym samym miejscu i obliczaj swoją średnią tygodniową (bo waga może być bardzo niedokładna – nawadnianie).

Bardzo ważne jest, aby podczas diety pilnować spożycia białka, a także wybrać odpowiedni trening siłowy, aby chronić masę mięśniową. W końcu chcemy spalać tłuszcz, a nie tracić mięśnie. Chcemy zachować  jak najwięcej masy mięśniowej lub trochę jej dodać. Ale to już inny temat.

Motywujące? Też chcesz coś zmienić? Z tym będzie Ci raźniej:

W archiwum przeczytasz także:

Podstawowe informacje o węglowodanach, które każdy powinien znać

17.7.2022 dine4fit.pl Diety odchudzające, Jak się odchudzać?, Korzystanie z Dine4Fit

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak stworzyć zbilansowaną dietę Jak stworzyć zbilansowaną dietę

Jak już niejednokrotnie ustalaliśmy, wśród wszystkich możliwych rodzajów diety najlepszy jest ten opierający się na deficycie kalorycznym.

Ale od czego zacząć już teraz, co jeść, jak skomponować zbilansowany i urozmaicony jadłospis?

Cały artykuł 5.9.2023 0