5.12.2022 dine4fit.pl

Jak znaleźć drogę do własnego sukcesu

Odchudzanie nie zaczyna się na brzuchu czy udach, ale w naszej głowie. Podobnie jest z mięśniami – one również nie rosną po wypiciu białka, ale dzięki ćwiczeniom.

Cóż, nie na darmo mówią, że wszystko się da, wystarczy chcieć. Ale czasem trzeba też wsparcia…

Inspirowanie się sukcesami innych, szukanie motywacji u innych jest bardzo korzystne, a może nawet konieczne. Ale tylko z psychologicznego punktu widzenia. Żeby osiągnąć swój cel trzeba tego naprawdę chcieć i samemu coś zacząć robić.


Przeglądając strony internetowe lub przeglądając grupy poświęcone odchudzaniu, takie jak Chudniemy i jesteśmy fit z Dine4Fit, zazwyczaj jesteśmy pod wrażeniem tak zwanych transformacji, gdzie widzimy jak pewna pani schudła lub inny pan wyrzeźbił swoją sylwetkę w sposób godny podziwu.

  • I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to osoba publiczna, czy zupełnie obca. Wiele osób zadaje zawsze to samo pytanie: “Jak on/a to zrobił/a?”.

Jeśli pod takim postem padnie powyższe pytanie, to dana osoba (o ile w ogóle widzi w tym sens i ma czas na takie rzeczy) zapewne napisze, że jadła z aplikacją Dine4Fit, albo że nie jadła nic słodkiego, albo że pominęła picie napojów gazowanych, albo że zaczęła chodzić na fitness, albo coś w tym stylu.

A potem ludzie próbują przećwiczyć tę odpowiedź, jakakolwiek ona by nie była, na sobie. Bo czują, że mają gwarantowany przepis, który sprawi, że wreszcie się uda. Ale to po prostu nie działa w ten sposób. Komuś wystarczy, że ktoś przestanie jeść czekoladę, a schudnie. Inny doda ćwiczenia do swojego życia i schudnie. Ale każdy z nas jest inny. Wszyscy jesteśmy oryginalni. Istnieją oczywiście podstawowe zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale to, jak się odchudzamy, jest bardzo indywidualne.

Na podstawie takich czynników jak wiek, waga, wzrost i aktualna aktywność fizyczna, można obliczyć podstawową przemianę materii, a następnie określić ilość przyjmowanych dziennie kalorii, tak aby dana osoba znajdowała się w deficycie kalorycznym (w celu utraty wagi) lub nadwyżce (w celu przyrostu masy mięśniowej). I już tutaj zauważymy, że się różnimy. Każdy otrzyma swój własny wynik.

Przykład z praktyki?

Powiedzmy, że członkini grupy “Odchudzam się i jestem fit z Dine4Fit”, nazwijmy ją Gabi, udało się schudnąć dzięki aplikacji Dine4Fit, jak już sugeruje nazwa grupy. Kalkulator na stronie o tej samej nazwie pomógł jej obliczyć dzienne spożycie tak, aby była w deficycie kalorycznym, a potem po prostu zapisywała je regularnie i jadła tyle, ile powinna. Możemy być pewni tego procesu, zanim jeszcze zadamy pytanie “jak ona to właściwie zrobiła”. To proste. I to naprawdę działa.

Oczywiście, jeśli odpowiedziała by, że codziennie biega i je tylko drób, a na obiad sałatkę z makaronem, to wcale nie jest to pomocne. W skrócie, to co działa na Gabi (poza deficytem kalorycznym) raczej nie zadziała na nikogo innego.

Nie jesteś Gabi, jesteś po prostu sobą – oryginałem. Wszyscy jesteśmy z innej “gliny”, mamy inne zainteresowania, nawyki, nastawienie do ćwiczeń, jedzenia. Jedyną rzeczą, która działa na każdego z nas tak samo jest deficyt kaloryczny (lub nadmiar) kalorii. Żadna inna odpowiedź na pytanie “jak TY to zrobiłaś/eś” nie jest nam potrzebna.

Co wynieść z tego wpisu?

Nie trać czasu. Uwierz w swój cel. Niech te wszystkie historie Cię motywują, ponieważ widzieć sukcesy innych jest ważne! Dzięki nim wierzysz, że możesz to zrobić. Jednak słuchaj bardziej swojego wewnętrznego ja. Nie próbuj ślepo naśladować nikogo. Sukces zależy oczywiście od motywacji, ale także od tego, czy nasza dieta jest zbilansowana i bogata w wartości odżywcze. I czy jesteśmy w deficycie kalorycznym (jeśli chcemy schudnąć).

Wszystkiego dobrego.

Autorka: Hellča Vávrová, dietetyczka
foto: Autorki

Ty też planujesz wziąć się za siebie? To może Ci się przydać:

W archiwum przeczytasz także:

Mały słowniczek nowoczesnych pojęć: low carb, fresh, raw, paleo, fusion…

5.12.2022 dine4fit.pl Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej? Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej?
​Czy zdarza Ci się obiecywać sobie, że jutro rozpoczniesz trening lub że za tydzień zaczniesz biegać regularnie? Motywacja do regularnej aktywności fizycznej może być trudna do znalezienia, szczególnie gdy jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Jednak regularne ćwiczenia przynoszą liczne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak więc znaleźć motywację i pokonać lenistwo, aby rozpocząć aktywny styl życia?

Cały artykuł 29.5.2023 0

Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość? Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość?

Kiedy zaczynamy zapisywać nasze posiłki w aplikacji Dine4Fit, większość z nas zauważa, że większym problemem jest osiągnięcie zielonych kółek w przypadku białek i błonnika niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów.

Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, ile białka powinniśmy spożywać codziennie, zależnie od naszego celu, oraz jak najbardziej odpowiednio uzupełniać je w naszej diecie.

Cały artykuł 25.5.2023 0

Oleje, masło i smalec w kuchni Oleje, masło i smalec w kuchni

Chociaż wszyscy staramy się gotować zdrowe potrawy na parze, niewielu z nas unika smażenia.

Poniżej przedstawiamy porównanie tłuszczów i olejów oraz ich zalety i wady w odniesieniu do ich składu lub tak zwanego punktu dymienia (lub stabilności cieplnej oleju).

Cały artykuł 22.5.2023 0