14.7.2022 dine4fit.pl

Judyta (55 lat): schudnąć można w każdym wieku

W młodości nie miałam problemów z wagą, byłam chudym dzieckiem. Pierwsze kilogramy zaczęły pojawiać się po ślubie, a przyrost wagi trwał jeszcze w czasie ciąży.

Przytyłam aż 20 kg!

Po porodzie moja waga prawie się nie zmieniła, ale nie zwracałam na to uwagi. Po niecałym roku schudłam o 15 kg będąc na antykoncepcji. Jednak nie cieszyłam się długo szczupłą sylwetką i znów byłam wielka.

Podczas urlopu macierzyńskiego poważnie zachorowałam. Oczywiście bardzo się bałam i w końcu zaczęłam dbać o siebie. Więcej się ruszałam, ćwiczyłam w domu, jeździłam na rowerze, a nawet zaczęłam chodzić na siłownię. Schudłam 12 kg. W końcu uzyskałam swoją panieńską wagę (54 kg), co było świetne, ale brakowało mi masy mięśniowej. Udało mi się utrzymać tę wymarzoną wagę przez około 10 lat.

W wieku 40 lat i po wszystkich problemach (rozwód, nowy początek) wreszcie czułam się szczęśliwa, zrównoważona i miałam pracę, która dawała mi spełnienie. Stopniowo zaczęłam znowu przybierać na wadze, a na dodatek zaczęły pojawiać się choroby.

Powagę sytuacji uświadomiłam sobie kilka lat temu, kiedy musiałam zgłosić się do lekarza z powodu ciągłych problemów z trawieniem. Dostałam leki i problem się skończył, ale nadal nie zajęłam się swoim otłuszczeniem. Jadłam racjonalnie (dieta rozdzielna), ale nie mogłam się na niej długo utrzymać, nie mogłam też ćwiczyć. Nie sprawiało mi to przyjemności, gdyż brakowało mi kondycji.

Ostatnią kroplą w tej czarze goryczy było odkrycie, że w mojej dokumentacji medycznej już wielokrotnie widniała diagnoza: nadwaga.

W styczniu ubiegłego roku na portalu społecznościowym natknęłam się na stronę Dine4Fit. Zaczęłam to oglądać, ale nie rozumiałam, jak działa. Nie miałam najmniejszego pojęcia o deficycie kalorycznym, więc zaczęłam szukać różnych artykułów, aby zrozumieć jego istotę.

Gdy miałam już wystarczającą ilość informacji, pobrałam aplikację i zaczęłam. Powiedziałam sobie – skoro ci ludzie z grupy dają radę, to ja też muszę.

I zaczęła się walka z moją nadwagą – miałam już dostojne 78 kg!

Z moją dietą nie było łatwo przyzwyczaić się do takiej ilości jedzenia. Pierwsze efekty pojawiły się po kilku tygodniach. To była radość!!! Jeszcze bardziej mnie to kopnęło i kilogramy ładnie zeszły, aż do docelowej wagi 60 kg. Oczywiście dodałam do tego ćwiczenia, które wraz ze spadkiem kilogramów zaczęły mi się coraz bardziej podobać. Rower stał się moim najlepszym przyjacielem.

Dziś mija 456 dzień odkąd korzystam z Dine4Fit i nie mogę się nimi nasycić. Dzięki nim nauczyłam się jeść bez głodu, bez ograniczeń. Rozpoczął się nowy etap mojego życia, w którym czuję się zdrowsza (zniknęły bóle kolan, zmęczenie), szczęśliwsza i co również bardzo ważne, wzrosła moja samoocena, gdyż otoczenie również zauważyło moją przemianę. Dostaję komplementy, że wyglądam jak młoda laska jak na swój wiek! Ale najbardziej cieszę się, że moja córka stała przy mnie przez całą drogę do mojego nowego ciała, wspierając mnie i dodając otuchy. Dawała mi siłę, gdy już nie mogłam wytrzymać, albo waga stała w miejscu, a ja stawałam się z tego powodu nieszczęśliwa.

Dlatego mówię czytelnikom bloga, że odchudzanie jest możliwe w każdym wieku. Konieczne jest nastawienie się na to przede wszystkim w głowie. Potrzeba dużo silnej woli, cierpliwości, wytrwałości – ale efekt przyjdzie w postaci nowego ciała. I najważniejsze – nie poddawaj się przy pierwszym niepowodzeniu czy porażce, ale kontynuuj tam, gdzie skończyłeś.

Życie to zmiana, zmiana to życie i warto o nią walczyć.

Judyta.
foto: archiwum Autorki

Motywujące? Też chcesz coś zmienić? Z tym będzie Ci raźniej:

W archiwum przeczytasz także:

Dziesięć rad jak ustawić aplikację Dine4Fit i na co zwrócić uwagę

14.7.2022 dine4fit.pl Jak się odchudzać?, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej? Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej?
​Czy zdarza Ci się obiecywać sobie, że jutro rozpoczniesz trening lub że za tydzień zaczniesz biegać regularnie? Motywacja do regularnej aktywności fizycznej może być trudna do znalezienia, szczególnie gdy jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Jednak regularne ćwiczenia przynoszą liczne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak więc znaleźć motywację i pokonać lenistwo, aby rozpocząć aktywny styl życia?

Cały artykuł 29.5.2023 0

Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość? Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość?

Kiedy zaczynamy zapisywać nasze posiłki w aplikacji Dine4Fit, większość z nas zauważa, że większym problemem jest osiągnięcie zielonych kółek w przypadku białek i błonnika niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów.

Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, ile białka powinniśmy spożywać codziennie, zależnie od naszego celu, oraz jak najbardziej odpowiednio uzupełniać je w naszej diecie.

Cały artykuł 25.5.2023 0

Oleje, masło i smalec w kuchni Oleje, masło i smalec w kuchni

Chociaż wszyscy staramy się gotować zdrowe potrawy na parze, niewielu z nas unika smażenia.

Poniżej przedstawiamy porównanie tłuszczów i olejów oraz ich zalety i wady w odniesieniu do ich składu lub tak zwanego punktu dymienia (lub stabilności cieplnej oleju).

Cały artykuł 22.5.2023 0