8.9.2022 dine4fit.pl

Nadszedł wrzesień: ciesz się życiem – zdrowo i z miłością

Doradzamy Wam na naszych stronach odnośnie odchudzania i zdrowego odżywiania. Tym razem przyjrzyjmy się tematowi kondycji z perspektywy medycyny wschodniej.

Do tego poznacie ćwiczenie wspierające śledzionę i trzustkę, narządy, które we wrześniu potrzebują dużo troski. Przygotowałam też kilka informacji, jak żyć swoje dolce vita. Słodkie życie – żeby niczego nie żałować.

Wrzesień, to późne lato i ma słodki smak. Nie należy jednak mylić cukru z naturalnie słodkim smakiem. Cukier to niestety najbardziej szkodliwa substancja, jaką możemy wprowadzić do naszego organizmu. Jak mówią praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej, “Cukier jest złodziejem życiodajnej energii qi”. Wprowadza do organizmu wilgoć i śluz, który blokuje śledzionę. I to właśnie na śledzionie, która lubi być sucha, oraz trzustce skupia się miesiąc wrzesień.

Jeśli już słodzić, to…

…zastąpić cukier słodami zbożowymi i miodem. Ale najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, swojej trzustki i śledziony, to odzwyczaić się od nienaturalnie słodkiego smaku i zacząć cieszyć się tym, co naturalnie słodkie. Pokarmy pobudzające pracę śledziony, takie jak kasza, kaszki, ryż czy gryka. Zacznij dzień od owsianki z pełnoziarnistego ryżu i zbóż, uzupełnij ją lekko ugotowanymi owocami i dopraw cynamonem, gałką muszkatołową lub kardamonem.

Korzystaj również z owoców okresu babiego lata: marchwi, dyni, pomidorów, cukinii, jabłek, gruszek, śliwek i winogron. Po te, które są żółte lub pomarańczowe i okrągłe, sięgaj najczęściej. Wszystkie są zdrowe i idealne do zbilansowanej diety. I uwaga, wszystko długo przeżuwaj, to zharmonizuje Twoją jamę ustną i układ pokarmowy.

Jak wspierać energię trzustki i śledziony, aby pozostawały w równowadze?

Przyczyną osłabienia śledziony i trzustki, które tradycyjna medycyna chińska uznaje za jeden organ, jest zwykle przekrwienie i wilgoć w organizmie. Unikaj mięsa, produktów mlecznych i cukru. Również smażone i pikantne potrawy, które sprzyjają  wilgoci i przekrwieniu. Są to rady dla fizycznej płaszczyzny naszego ciała.

Na płaszczyźnie energetycznej skup się na tym, by nie przywiązywać się zbytnio do problemów i zmartwień innych. Nie chodzi o to, żeby być obojętnym, ale nie wolno zaniedbywać siebie na korzyść innych. Gdy tak funkcjonujesz, osłabiasz śledzionę. Zbyt duża troska czy wracanie do przeszłości po prostu wcale nie jest dla niej dobre. Śledziona odzwierciedla miłość, z jaką podchodzimy do życia. Ważne jest, abyśmy żyli naszym słodkim życiem, naszym “dolce vita”.

Kochajcie się, myślcie o sobie, bo miłość jest potrzebna. Ta do siebie i ta do innych. Robienie tego, co przynosi Ci radość, powinno być we wrześniu Twoim absolutnym priorytetem. A ponieważ trzustka i śledziona są najbardziej aktywne między 9 a 11 rano, nie pij w tym czasie alkoholu, ale pamiętaj o owocach i miodzie. To właśnie wtedy najlepiej trawisz słodycze. Będziesz mieć też dobry start w aktywności intelektualnej, koncentracja jak brzytwa.

Ćwiczenia wspomagające pracę śledziony i trzustki

Pozycja wyjściowa to pozycja siedząca na piętach. Następnie, jeśli pozwalają na to Twoje nogi, usiądź między piętami. Gdy już się ułożysz, powoli przejdź do leżenia na plecach. Najpierw przejdź do przedramion, a następnie powoli opuść się na plecy. Przeplataj palce. Sięgnij do góry i obróć dłonie dłońmi do góry. W ślad za tym idzie lekkie wygięcie. Rozciągaj się z każdym wdechem, rozluźniaj z wydechem. Po trzecim wydechu długo wymawiaj sylabę “hu” (możesz powtórzyć kilka razy) i wróć do pozycji wyjściowej lub powtórz jeszcze trzy razy. Ewentualnie skorzystaj z pomocy- patrz zdjęcie poniżej.

Autorka: Šárka Simonidesová, trenerka jogi hormonalnej
foto: archiwum autorki

 

 

W archiwum przeczytasz także:

Czy potrzebujemy świeżych warzyw i owoców?

8.9.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej? Jak znaleźć motywację do regularnej aktywności fizycznej?
​Czy zdarza Ci się obiecywać sobie, że jutro rozpoczniesz trening lub że za tydzień zaczniesz biegać regularnie? Motywacja do regularnej aktywności fizycznej może być trudna do znalezienia, szczególnie gdy jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Jednak regularne ćwiczenia przynoszą liczne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak więc znaleźć motywację i pokonać lenistwo, aby rozpocząć aktywny styl życia?

Cały artykuł 29.5.2023 0

Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość? Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość?

Kiedy zaczynamy zapisywać nasze posiłki w aplikacji Dine4Fit, większość z nas zauważa, że większym problemem jest osiągnięcie zielonych kółek w przypadku białek i błonnika niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów.

Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, ile białka powinniśmy spożywać codziennie, zależnie od naszego celu, oraz jak najbardziej odpowiednio uzupełniać je w naszej diecie.

Cały artykuł 25.5.2023 0

Oleje, masło i smalec w kuchni Oleje, masło i smalec w kuchni

Chociaż wszyscy staramy się gotować zdrowe potrawy na parze, niewielu z nas unika smażenia.

Poniżej przedstawiamy porównanie tłuszczów i olejów oraz ich zalety i wady w odniesieniu do ich składu lub tak zwanego punktu dymienia (lub stabilności cieplnej oleju).

Cały artykuł 22.5.2023 0