8.9.2022 dine4fit.pl

Nadszedł wrzesień: ciesz się życiem – zdrowo i z miłością

Doradzamy Wam na naszych stronach odnośnie odchudzania i zdrowego odżywiania. Tym razem przyjrzyjmy się tematowi kondycji z perspektywy medycyny wschodniej.

Do tego poznacie ćwiczenie wspierające śledzionę i trzustkę, narządy, które we wrześniu potrzebują dużo troski. Przygotowałam też kilka informacji, jak żyć swoje dolce vita. Słodkie życie – żeby niczego nie żałować.

Wrzesień, to późne lato i ma słodki smak. Nie należy jednak mylić cukru z naturalnie słodkim smakiem. Cukier to niestety najbardziej szkodliwa substancja, jaką możemy wprowadzić do naszego organizmu. Jak mówią praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej, “Cukier jest złodziejem życiodajnej energii qi”. Wprowadza do organizmu wilgoć i śluz, który blokuje śledzionę. I to właśnie na śledzionie, która lubi być sucha, oraz trzustce skupia się miesiąc wrzesień.

Jeśli już słodzić, to…

…zastąpić cukier słodami zbożowymi i miodem. Ale najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, swojej trzustki i śledziony, to odzwyczaić się od nienaturalnie słodkiego smaku i zacząć cieszyć się tym, co naturalnie słodkie. Pokarmy pobudzające pracę śledziony, takie jak kasza, kaszki, ryż czy gryka. Zacznij dzień od owsianki z pełnoziarnistego ryżu i zbóż, uzupełnij ją lekko ugotowanymi owocami i dopraw cynamonem, gałką muszkatołową lub kardamonem.

Korzystaj również z owoców okresu babiego lata: marchwi, dyni, pomidorów, cukinii, jabłek, gruszek, śliwek i winogron. Po te, które są żółte lub pomarańczowe i okrągłe, sięgaj najczęściej. Wszystkie są zdrowe i idealne do zbilansowanej diety. I uwaga, wszystko długo przeżuwaj, to zharmonizuje Twoją jamę ustną i układ pokarmowy.

Jak wspierać energię trzustki i śledziony, aby pozostawały w równowadze?

Przyczyną osłabienia śledziony i trzustki, które tradycyjna medycyna chińska uznaje za jeden organ, jest zwykle przekrwienie i wilgoć w organizmie. Unikaj mięsa, produktów mlecznych i cukru. Również smażone i pikantne potrawy, które sprzyjają  wilgoci i przekrwieniu. Są to rady dla fizycznej płaszczyzny naszego ciała.

Na płaszczyźnie energetycznej skup się na tym, by nie przywiązywać się zbytnio do problemów i zmartwień innych. Nie chodzi o to, żeby być obojętnym, ale nie wolno zaniedbywać siebie na korzyść innych. Gdy tak funkcjonujesz, osłabiasz śledzionę. Zbyt duża troska czy wracanie do przeszłości po prostu wcale nie jest dla niej dobre. Śledziona odzwierciedla miłość, z jaką podchodzimy do życia. Ważne jest, abyśmy żyli naszym słodkim życiem, naszym “dolce vita”.

Kochajcie się, myślcie o sobie, bo miłość jest potrzebna. Ta do siebie i ta do innych. Robienie tego, co przynosi Ci radość, powinno być we wrześniu Twoim absolutnym priorytetem. A ponieważ trzustka i śledziona są najbardziej aktywne między 9 a 11 rano, nie pij w tym czasie alkoholu, ale pamiętaj o owocach i miodzie. To właśnie wtedy najlepiej trawisz słodycze. Będziesz mieć też dobry start w aktywności intelektualnej, koncentracja jak brzytwa.

Ćwiczenia wspomagające pracę śledziony i trzustki

Pozycja wyjściowa to pozycja siedząca na piętach. Następnie, jeśli pozwalają na to Twoje nogi, usiądź między piętami. Gdy już się ułożysz, powoli przejdź do leżenia na plecach. Najpierw przejdź do przedramion, a następnie powoli opuść się na plecy. Przeplataj palce. Sięgnij do góry i obróć dłonie dłońmi do góry. W ślad za tym idzie lekkie wygięcie. Rozciągaj się z każdym wdechem, rozluźniaj z wydechem. Po trzecim wydechu długo wymawiaj sylabę “hu” (możesz powtórzyć kilka razy) i wróć do pozycji wyjściowej lub powtórz jeszcze trzy razy. Ewentualnie skorzystaj z pomocy- patrz zdjęcie poniżej.

Autorka: Šárka Simonidesová, trenerka jogi hormonalnej
foto: archiwum autorki

 

 

W archiwum przeczytasz także:

Jedzenie w restauracji a liczenie kalorii

8.9.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak powstrzymać apetyt na słodycze Jak powstrzymać apetyt na słodycze

Dzisiejszy wpis powinien zainteresować osoby, które uwielbiają słodycze, ale chciałyby nieco bardziej ograniczyć ich spożywanie.

Jest to korzystne zarówno dla ich zdrowia, jak i dla ich sylwetki i wagi.

Cały artykuł 21.11.2023 0

Dine4Fit pozwoliło mi śledzić spożycie kalorii i zaplanować zbilansowaną dietę z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dine4Fit pozwoliło mi śledzić spożycie kalorii i zaplanować zbilansowaną dietę z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Dziś prezentujemy Wam kolejną fajną przemianę, która również została dokonana dzięki aplikacji www.dine4fit.pl.

Oczywiście zawsze podkreślamy, że najwięcej zależy od tego, czy sam/a naprawdę chcesz schudnąć / jeść zdrowo.

Apka Dine4Fit to tylko przewodnik, który stara się utrzymać Cię na właściwej drodze. W przypadku Zosi to zadziałało. Oto jej opowieść:

Cały artykuł 13.11.2023 0