28.7.2023 dine4fit.pl

Pięć wskazówek, jak biegać latem i nie zrobić sobie krzywdy

Najpiękniejsza i najcieplejsza pora roku w pełni. Czy to czas tylko na basen lub leżenie na plaży?

Nie, przez cały rok można przecież biegać. To jedyny sposób na utrzymanie formy, która potem się nie zgubi.

Trzeba tylko przestrzegać kilku wskazówek…

Wskazówka 1: Zaplanuj swoje biegi

W tropikach nie biegamy losowo, kiedy tylko mamy na to ochotę. Tutaj się to nie opłaca i dobrze jest się nad tym trochę zastanowić. Najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak ostre, a temperatura nieco spada. Jest to o wiele przyjemniejsze i nie wymaga tyle energii. Ósma, ósma  trzydzieści jest idealna i nadal możemy cieszyć się pięknymi zachodami słońca.

Wskazówka 2: Nie zapominaj o regularnym piciu

Picie jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas letniego biegania. Ale nie jest dobrze pić dużo przed biegiem, a następnie “wlać w siebie” kolejną dużą porcję po biegu. Kiedy jest gorąco, pijemy regularnie przez cały dzień. Organizm nie jest wtedy tak zmęczony, ma dużo nawodnienia i niekoniecznie musimy zabierać ze sobą napój na bieg (jeśli mieścimy się w ciągu godziny). Napoje hipotoniczne świetnie sprawdzają się w upale. Dostarczają organizmowi minerałów i pierwiastków śladowych, które ciało wydala wraz z potem, i pomagają znacznie lepiej nawodnić organizm.

Wskazówka 3: Bądź świadomy sygnałów swojego ciała

Nie opuszczamy treningów z powodu upałów, ale staramy się słuchać naszych ciał i nie wykonywać ich tak intensywnie. Owszem, możemy robić interwały, fartleki czy inne intensywne rzeczy, ale lepiej nie robić ich w południe i przenieść się tam, gdzie są drzewa i nie pada na nas tak bardzo. Ponadto w parkach często znajdują się “źrodełka”, więc zawsze jest szansa na napicie się, gdy organizm tego potrzebuje podczas intensywnego treningu.

Wskazówka 4: Chroń swoją głowę

Wysokiej jakości czapka do biegania wykonana z oddychającego, funkcjonalnego materiału jest niezbędna w ciągu dnia! Chroni przed ostrym słońcem – dzięki daszkowi do oczu nie dociera tak dużo światła i nie ma ryzyka udaru słonecznego. Dodatkowo materiał dobrze odprowadza pot, dzięki czemu nie spływa on do oczu i nie szczypie. Czapkę moczymy też w zimnej wodzie przed biegiem i polewamy wodą podczas przerw Dzięki temu biega się znacznie lepiej. Podczas biegów można włożyć gąbkę z wodą z tyłu czapki. Dzięki temu jest przyjemnie chłodno.

Wskazówka 5: Wypróbuj okulary fotochromowe

Jeśli spojrzysz na zdjęcia biegaczy w mediach społecznościowych, na ludzi biegających czy jeżdżących rowerem w upale  zobaczysz, że często mają okulary. Pamiętaj wtedy, że to nie o lans idzie. Warto zainteresować się samościemniającymi się soczewkami, które stale reagują na promienie UV i są odpowiednio ciemniejsze lub jaśniejsze. Najlepszą rzeczą w nich jest to, że kiedy zaczyna się ściemniać, a biegamy w lesie, okulary same bledną i widzimy wszystko jaśniej. Okulary są ponadto praktyczne, ponieważ chronią nasze oczy przed gałązkami i nieprzyjemnymi owadami, które chętnie lubią wpaść nam w oko.

Autorzy: Soňa Hrabec Kotulková i Michal Hrabec,
miłośnicy biegów, autorzy strony running2.cz

foto: archiwum Autorów

W archiwum przeczytasz także:

Aplikacja Dine4Fit: Ustawianie przyjmowania kalorii według aktywności

28.7.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens! Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens!

Jakie zmiany możesz od razu wprowadzić do swojej diety? Uwierz, że wystarczy zastosować sześć prostych zasad, a wydarzą się rzeczy niesamowite.

Mówimy tu o poprawie zdrowia, samopoczucia, zwiększeniu energii i ograniczeniu zachcianek. A dla wielu osób będzie to również utrata wagi bez diet i głodówek.

Cały artykuł 17.6.2024 0

Erytrytol, syrop z cykorii i flavdropsy – wady i zalety w pigułce Erytrytol, syrop z cykorii i flavdropsy – wady i zalety w pigułce

Erytrytol, syrop z cykorii i flavdrops – popularne słodziki, szczególnie dla osób, które pilnują spożywania kalorii. Często są to również bardzo dyskutowane słodziki, jak w sumie wszystko inne związane z odżywianiem i odchudzaniem.

Nic nigdy nie jest tylko czarne lub tylko białe, więc dobrze jest wiedzieć, że każdy z tych słodzików ma swoje specyficzne zalety i wady.

Cały artykuł 13.6.2024 0

30 kg w dół z Dine4Fit 30 kg w dół z Dine4Fit

Regularnie podziwiamy niesamowite przemiany użytkowników Dine4Fit. Dziś przedstawiamy Wam Ewę, która z naszą apką pozbyła się 30 kilogramów.

Cały artykuł 10.6.2024 0