28.7.2023 dine4fit.pl

Pięć wskazówek, jak biegać latem i nie zrobić sobie krzywdy

Najpiękniejsza i najcieplejsza pora roku w pełni. Czy to czas tylko na basen lub leżenie na plaży?

Nie, przez cały rok można przecież biegać. To jedyny sposób na utrzymanie formy, która potem się nie zgubi.

Trzeba tylko przestrzegać kilku wskazówek…

Wskazówka 1: Zaplanuj swoje biegi

W tropikach nie biegamy losowo, kiedy tylko mamy na to ochotę. Tutaj się to nie opłaca i dobrze jest się nad tym trochę zastanowić. Najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak ostre, a temperatura nieco spada. Jest to o wiele przyjemniejsze i nie wymaga tyle energii. Ósma, ósma  trzydzieści jest idealna i nadal możemy cieszyć się pięknymi zachodami słońca.

Wskazówka 2: Nie zapominaj o regularnym piciu

Picie jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas letniego biegania. Ale nie jest dobrze pić dużo przed biegiem, a następnie “wlać w siebie” kolejną dużą porcję po biegu. Kiedy jest gorąco, pijemy regularnie przez cały dzień. Organizm nie jest wtedy tak zmęczony, ma dużo nawodnienia i niekoniecznie musimy zabierać ze sobą napój na bieg (jeśli mieścimy się w ciągu godziny). Napoje hipotoniczne świetnie sprawdzają się w upale. Dostarczają organizmowi minerałów i pierwiastków śladowych, które ciało wydala wraz z potem, i pomagają znacznie lepiej nawodnić organizm.

Wskazówka 3: Bądź świadomy sygnałów swojego ciała

Nie opuszczamy treningów z powodu upałów, ale staramy się słuchać naszych ciał i nie wykonywać ich tak intensywnie. Owszem, możemy robić interwały, fartleki czy inne intensywne rzeczy, ale lepiej nie robić ich w południe i przenieść się tam, gdzie są drzewa i nie pada na nas tak bardzo. Ponadto w parkach często znajdują się “źrodełka”, więc zawsze jest szansa na napicie się, gdy organizm tego potrzebuje podczas intensywnego treningu.

Wskazówka 4: Chroń swoją głowę

Wysokiej jakości czapka do biegania wykonana z oddychającego, funkcjonalnego materiału jest niezbędna w ciągu dnia! Chroni przed ostrym słońcem – dzięki daszkowi do oczu nie dociera tak dużo światła i nie ma ryzyka udaru słonecznego. Dodatkowo materiał dobrze odprowadza pot, dzięki czemu nie spływa on do oczu i nie szczypie. Czapkę moczymy też w zimnej wodzie przed biegiem i polewamy wodą podczas przerw Dzięki temu biega się znacznie lepiej. Podczas biegów można włożyć gąbkę z wodą z tyłu czapki. Dzięki temu jest przyjemnie chłodno.

Wskazówka 5: Wypróbuj okulary fotochromowe

Jeśli spojrzysz na zdjęcia biegaczy w mediach społecznościowych, na ludzi biegających czy jeżdżących rowerem w upale  zobaczysz, że często mają okulary. Pamiętaj wtedy, że to nie o lans idzie. Warto zainteresować się samościemniającymi się soczewkami, które stale reagują na promienie UV i są odpowiednio ciemniejsze lub jaśniejsze. Najlepszą rzeczą w nich jest to, że kiedy zaczyna się ściemniać, a biegamy w lesie, okulary same bledną i widzimy wszystko jaśniej. Okulary są ponadto praktyczne, ponieważ chronią nasze oczy przed gałązkami i nieprzyjemnymi owadami, które chętnie lubią wpaść nam w oko.

Autorzy: Soňa Hrabec Kotulková i Michal Hrabec,
miłośnicy biegów, autorzy strony running2.cz

foto: archiwum Autorów

W archiwum przeczytasz także:

Aplikacja Dine4Fit: Ustawianie przyjmowania kalorii według aktywności

28.7.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Diastaza mięśnia prostego brzucha Diastaza mięśnia prostego brzucha

Dwie na trzy matki cierpią z powodu wystającego brzucha, odrętwienia – “odłączenia” środkowej części ciała lub nieestetycznego “zwisu”, nawet długo po porodzie. Kobiety przechodzące kurację hormonalną, kobiety z nadwagą lub kobiety przechodzące menopauzę również borykają się z wieloma fizycznymi wyzwaniami. 

Jeśli nie czujesz się komfortowo w swoim ciele, wstydzisz się nosić obcisłe koszulki (nie mówiąc już o strojach kąpielowych) i nie wiesz kiedy, jak i czy będziesz w stanie spłaszczyć swój brzuch do zadowalającego kształtu, ten artykuł jest dla Ciebie.

Cały artykuł 27.2.2024 0

Możesz schudnąć, nawet jeśli od czasu do czasu sobie pobłażasz Możesz schudnąć, nawet jeśli od czasu do czasu sobie pobłażasz

Wiele osób postrzega proces odchudzania jako karę i podchodzą do niego z myślą, że będą musieli strasznie sobie odmawiać, kupować drogie produkty odchudzające, cierpieć z głodu, szaleńczo ćwiczyć i rezygnować ze wszystkiego, co lubią jeść.

Niektórzy tak robią, ale ja nie jestem zwolennikiem takiego podejścia. Moja filozofia jest inna: “Powoli, ale w zrównoważony sposób jest lepiej”.

Cały artykuł 19.2.2024 0

Bogusia: Minus 50 kg tylko dzięki diecie i prawidłowemu ustawieniu aplikacji Dine4Fit Bogusia: Minus 50 kg tylko dzięki diecie i prawidłowemu ustawieniu aplikacji Dine4Fit

Minął ponad rok od opublikowania mojego wpisu na blogu i myślę, że to dobry czas, aby napisać o tym, co było dalej.

Kiedy napisałam pierwszy wpis, miałam minus 27 kg. Dziś jest to minus 50 kg. Osiągnęłam swój cel!

Nie będę kłamała, momentami przechodziłam lekki kryzys. Kilka razy zaczęłam gonić za liczbą, którą chciałam zobaczyć na wadze, ale nie zdawałam sobie sprawy, co jest, a co nie jest realistyczne.

Cały artykuł 13.2.2024 0