22.6.2021 dine4fit.pl

Odchudzanie z sukcesem: Dziewięć pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem odchudzania

Utrata wagi dotyczy głównie “głowy”. Teoretycznie wszyscy wiemy, jak powinniśmy się odżywiać, że powinniśmy się więcej ruszać i, zwłaszcza przy nowo ustalonym stylu życia, trzymać się tego.

Więc dlaczego jest tak, że prawie tylko jedna dziesiąta z tych, którzy tracą na wadze, nie przechodzą przez ten straszny efekt jo-jo?

Czy Ty również należysz do tej grupy prawie 90% “doświadczonych efektem jo-jo”? A jak to jest z naprawdę starannym przygotowaniem się do odchudzania?

 

 

Tylko słowo pisane pozostaje

Weź papier i ołówek. I zapisz, naprawdę ZAPISZ, odpowiedzi na poniższe pytania. Uwierz mi, te kilka minut refleksji na temat planowanego odchudzania może Ci bardzo pomóc w ustaleniu sobie jasnej drogi i ustalenia wszelkich przeszkód, na które się w ten sposób przygotujesz, a które już Cię nie zaskoczą. 

Pytanie 1 – DLACZEGO CHCĘ SCHUDNĄĆ?

Z mojego doświadczenia wynika, że najsilniejszą motywacją do odchudzania jesteśmy my sami. Z mojego osobistego doświadczenia jako lekarza i wykładowcy wynika, że najsilniejszą motywacją jest zdrowie. Nie utrata wagi, by wejść w strój kąpielowy. Odchudzanie się dla kogoś, aby dorównać koleżance, koledze, aby odzyskać swojego mężczyznę, jest zazwyczaj bez efektu. Najsilniejszą motywacją jest motywacja wewnętrzna. 

Umieść swoje spisane powody, dla których chcesz schudnąć w widocznym miejscu lub włóż listę do portfela. Kiedy będziesz w chwili słabości, przypomnij sobie, dlaczego to robisz.

Pytanie 2  – CO, ILE, DO KIEDY?

Określ jak najdokładniej:

  • Co dokładnie chcę osiągnąć? Czy chcę schudnąć? Chcę być w lepszej kondycji fizycznej? Poprawić poziom cukru we krwi czy poprawić poziom tłuszczu we krwi? Czy chcę się przygotować do maratonu
  • Ile dokładnie chcę schudnąć? Jak mogę określić ilościowo to, co chcę zmienić? Zmierzyć to?
  • Do kiedy chcę to zrobić? Jaki jest mój plan czasowy?

Pytanie 3 – JAK TO ZROBIĘ?

“Będę się więcej ruszać”. “Będę się lepiej odżywiać”. Są to tak naprawdę bezsensowne stwierdzenia, które nie zobowiązują cię wewnętrznie do niczego. Napisz dokładnie, co to znaczy więcej się ruszać. Czy jest to ćwiczenie dwa razy w tygodniu w klubie fitness w Twojej okolicy? Czy jest to regularne chodzenie, monitorowane przez smartfona? Ile to jest dokładnie kroków dziennie?  Czy jest to ćwiczenie w domu z telewizorem 3 razy w tygodniu? W jakiej aplikacji będę zapisywać swoją dietę? Tu oferuje się Dine4Fit. Im dokładniej zaplanujesz “jak”, tym łatwiej będzie Ci odkryć wszelkie przeszkody “techniczne i czasowe”, których należy unikać.

Pytanie 4 – KIEDY?

Czas jest najcenniejszą rzeczą, jaką mamy. Zapisz, kiedy znajdziesz czas na zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Czy będziesz spędzać mniej czasu z przyjaciółmi? Czy będziesz mniej surfować po Internecie? Czy będziesz miał mniej czasu dla bliskich i na odpoczynek? Czy liczysz na to? Czy to ci nie przeszkadza? Kiedy będziesz przygotowywać posiłki? Czy będziesz w stanie zrobić to wieczorem czy rano? Kiedy pójdziesz na zakupy? Jak uzupełnisz zapasy świeżych warzyw i owoców? Zdanie “poćwiczyłbym, ale nie mam czasu” tak naprawdę oznacza “mam inne zajęcia, które są dla mnie ważniejsze niż ćwiczenia”. Każdy z nas ma dwadzieścia cztery godziny na dobę, tylko od nas zależy, czym je wypełnimy.

Pytanie 5 – Z KIM?

Partner jest gwarancją wytrzymałości. Czy masz przyjaciela, który przejdzie z Tobą przez zmianę stylu życia? A może będziesz korzystać z sieci społecznościowych i grup? Wzajemne wsparcie jest wspaniałym motywatorem.

Pytanie 6 – KTO MI MOŻE POMÓC?

Większość z nas dobrze czuje się z nadzorem. A może by tak spróbować kilku godzin z trenerem? Popularne są zajęcia biegowe, jazda na rolkach, pływanie dla dorosłych. Podobnie, pomyśl o pomocy w bardziej przyziemnych troskach.

Kto mi pomoże, jeśli moje dzieci są chore, a ja chcę iść na siłownię? Kto może dla mnie gotować, robić zakupy? Do kogo mogę się zwrócić, jeśli potrzebuję pomocy? Nawet jeśli nie korzystamy z pomocy, to bardzo miło jest wiedzieć, że w razie problemów mam wyjście awaryjne.

Pytanie 7 – A JAK TO NIE WYJDZIE?

Zapasowy plan B zapewni nam spokój ducha. Co mam zrobić, jeśli na dworze pada deszcz, a ja chcę iść pobiegać? Jak to zrobię, jeśli będę musiał zostać do późna w pracy i nie zdążę na trening?  Pomyśl o opcjach, jeśli przypadkiem nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, będziesz przygotowany.

Pytanie 8 – JAK SIĘ NAGRADZAĆ?

Jeśli pozytywnie wzmocnimy nasze nowe zachowanie, czyli nagrodzimy się, jest duża szansa, że wytrwamy. Wymyśl nagrody, które są łatwe do osiągnięcia, przynajmniej raz w tygodniu. Może to być dobry film, kawa z przyjaciółmi, kąpiel ziołowa, masaż, film… Wszystko zależy od Ciebie. Nieustannie uzupełniaj listę, a co najważniejsze – realizuj ją.

MUDr. Marie Skalská, autorka článku

dr med. Marie Skalska, autorka posta

Pytanie 9 – JAK TO UTRZYMAĆ? (Przewaga efektu jo-jo!)

Będziemy korzystać z innego kąta, aby spojrzeć na to samo i bezpośrednio na przebieg nieudanej utraty wagi. Zastanów się, dlaczego nie zadziałało poprzednim razem, gdzie były słabe punkty. Czy przestałeś/aś ćwiczyć, bo byłeś/aś zajęty/a pracą? Czy wakacje all-inclusive wytrąciły Cię z normalnej rutyny? Czy znalazłeś się w stresujących sytuacjach i “odpuściłeś” sobie odchudzanie?  Brawo, próbowałeś ślepych zaułków, wiesz, gdzie jest ryzyko. Ucz się na błędach z przeszłości. Jak można by to teraz zrobić inaczej? Jakie były znaki ostrzegawcze zbliżającej się porażki? Nikt nie jest doskonały, ale to Ty posiadasz atut – wiesz o swoich niedoskonałościach i słabościach.

Podsumowując, bądź miła/y dla siebie i szanuj swoje ciało. Jest Twoim najbardziej lojalnym partnerem. Dziękuj mu często i szczerze, spokojnie i  na głos, że nadal jest z Tobą, na dobre i na złe. Zobaczysz, jak Ci się odwdzięczy.

W archiwum przeczytasz także:

Pies jako sparingpartner

22.6.2021 dine4fit.pl Jak się odchudzać?

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Monika: Moja droga do zdrowia i szczęścia z Dine4Fit Monika: Moja droga do zdrowia i szczęścia z Dine4Fit

 Moje spotkanie z Dine4Fit rozpoczęło się kilka dni po moich 50. urodzinach (w lutym 2021).

Najpierw zdałam sobie sprawę, jak wyglądam na zdjęciach. W tym samym czasie koleżanki z pracy zaczęły interesować się i przechodzić na diety pudełkowe. Przeliczyłam sobie koszt i pamiętam, że pomyślałam, że mogę im pokazać, że można to zrobić taniej i nie być skazanym na gotowe zestawy.

Zaczęłam przeszukiwać internet, czytać o odżywianiu i odchudzaniu i sprawdzać popularne media społecznościowe. W ten sposób natknęłam się na jedną z grup powiązanych z Dine4Fit.

Cały artykuł 13.5.2024 0

Czy naprawdę łatwiej jest schudnąć 50 kg niż 5 kg? Czy naprawdę łatwiej jest schudnąć 50 kg niż 5 kg?

Nie każda redukcja jest taka sama. Tak, pierwsze pięć kilogramów, jeśli ktoś traci na wadze z powodu dużej nadwagi, jest łatwiejsze do zrzucenia niż pięć kilogramów, które ktoś chce tylko „dogładzić”, aby być zadowolonym ze swojego ciała.

Ale czy w ogóle można to porównać?

Cały artykuł 9.5.2024 0

Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom

Kiedy niesamowita przemiana młodej i sympatycznej Stefki (50 kg w rok!) pojawiła się w naszej czeskojęzycznej grupie w lutym, od razu stało się dla nas jasne, że jej historia może być świetną motywacją dla innych.

Dzięki naszej trenerce Markecie, z którą współpracujemy od dłuższego czasu i która poprowadziła tę matkę uroczych bliźniaków w jej przemianie, możesz teraz przeczytać poniższy tekst. Niech Was wesprze i zmotywuje.

Cały artykuł 3.5.2024 0