27.4.2022 dine4fit.pl

Osiem powodów, dla których ćwiczenia fizyczne są ważne podczas odchudzania

Dieta redukcyjna to z pewnością nie tylko modyfikacja diety.

W teorii jest to możliwe, ale zazwyczaj nie przynosi takich rezultatów, jakie sobie wyobrażamy, zanim zaczniemy się odchudzać. A jeśli tak się stanie, cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany i dłuższy.

Ćwiczenia fizyczne są najbardziej pomocne w utracie wagi. Dzięki niemu nie musisz już tak bardzo ograniczać swojego odżywiania. Co więcej, to właśnie te ćwiczenia pomogą Wam osiągnąć wspaniałą i jędrną sylwetkę, która spodoba Wam się nie tylko na wadze, ale także w lustrze. W tym artykule przedstawimy osiem powodów, dla których trening siłowy z wykorzystaniem ciężarów powinien znaleźć się w Waszym tygodniowym planie.

 1. Nie musimy już tak bardzo ograniczać jedzenia

Tłuszcz tracimy wtedy, gdy jemy mniej, niż zużywamy w ciągu dnia. Jeśli z powodu małej aktywności fizycznej zużywamy niewiele energii w ciągu dnia, musimy utrzymywać dzienne spożycie energii na bardzo niskim poziomie.

Niesie to ze sobą wiele negatywnych skutków. Częściej będziemy odczuwać głód i będziemy musieli wybierać najbardziej wartościowe pod względem odżywczym pokarmy, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość mikroelementów (witamin i minerałów).

Przy regularnych ćwiczeniach nie ma takiego ryzyka, ponieważ można spożywać nieco więcej kalorii. Możecie pozwolić sobie na nieco więcej jedzenia i nadal chudnąć. Dzięki temu cały proces będzie bardziej wydajny i zrównoważony w dłuższej perspektywie.

2. Spalamy dużo kalorii także po treningu

Czy słyszeliście kiedyś o “efekcie afterburn”? Te dwa słowa będą dla Was najbardziej zasłużoną nagrodą po ciężkiej sesji treningu siłowego.

Efekt “afterburn” oznacza, że w trybie spoczynku będziemy spalać więcej energii nawet przez 24 do 48 godzin po zakończeniu treningu. W niektórych badaniach stwierdzono nawet, że w tym czasie spoczynkowy wydatek energetyczny wzrasta o około 10%.

Energia ta jest wykorzystywana do procesów naprawczych, które przywracają organizm do stanu równowagi. Dla nas jednak, w przypadku odchudzania, oznacza to dosłownie za darmo spalone kalorie.

3. Unikamy niebezpieczeństwa objadania się z nudów

Jedną z największych przeszkód w utracie wagi jest jedzenie z nudów. W praktyce oznacza to sięganie po produkty o dużej zawartości kalorii, nawet jeśli nie jest się głodnym.

Obrona przed jedzeniem z nudów nadal będzie wyzwaniem, ale dzięki regularnym treningom będzie nieco łatwiejsze do pokonania. W rzeczywistości, podczas dwóch godzin spędzonych na ćwiczeniach, rozgrzewce i powrocie do domu, jest mało prawdopodobne, aby coś takiego się wydarzyło.

4. Ćwiczenia fizyczne pozwolą uzyskać jędrniejszą sylwetkę

Kiedy mówi się o odchudzaniu, większość ludzi automatycznie marzy o wspaniałej sylwetce rodem z czasopism o pięknych i wspaniałych. Mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że wspaniały wygląd sylwetki to nie zawsze tylko niska waga, ale przede wszystkim ujędrniona budowa ciała.

A za zdrową sylwetką kryje się nic innego, jak regularna aktywność fizyczna o charakterze fitness. Jeśli w normalnym życiu zawodowym nie ma jej wystarczająco dużo, trzeba polegać na treningu siłowym.

Staraj się włączać ćwiczenia siłowe co najmniej 3 razy w tygodniu. Preferuj ćwiczenia rozłożone na całe ciało, w których można ćwiczyć kilka partii mięśni jednocześnie.

5. Mięśnie spalają dużo kalorii nawet podczas snu

Masa mięśniowa jest jedną z najbardziej wymagających metabolicznie tkanek w organizmie człowieka, jeśli nie liczyć ważnych narządów. W praktyce oznacza to, że mięśnie podczas spoczynku spalają kilkakrotnie więcej energii niż tkanka tłuszczowa.

Regularne ćwiczenia pozwolą na uzyskanie większej masy mięśniowej. W związku z tym musi się to kończyć tylko jednym wynikiem – zwiększeniem spoczynkowego wydatku energetycznego.

Spalimy więc więcej energii podczas snu i w każdym innym momencie w ciągu dnia tylko dlatego, że mamy więcej mięśni na ciele niż wcześniej.

6. Dzięki ćwiczeniom szybciej schudniemy

Trening siłowy jest jedną z najbardziej energochłonnych form aktywności fizycznej. Podczas gdy kobieta ważąca 65 kg może spalić mniej niż 400 kcal w ciągu godziny treningu na siłowni, mężczyzna ważący 85 kg spala średnio ponad 500 kcal.

W wielu przypadkach sama energia spalona podczas treningu wystarcza do uzyskania ujemnego bilansu kalorycznego, co jest warunkiem koniecznym skutecznej utraty wagi. Stosując się do nich, można schudnąć szybciej i skuteczniej.

7. Zyskamy nową pasję i motywację

Dla wielu osób trening szybko zmienia się z koniecznego obowiązku w jeden z najważniejszych punktów dnia, na który nie można się doczekać. W końcu siła jest umiejętnością, a jej zwiększanie prowadzi do uzależnienia.

Jeśli ćwiczenia i przekraczanie własnych granic staną się Waszym hobby, utrata wagi stanie się korzyścią uboczną i będzie Wam o wiele łatwiej.

8. Będziemy zdrowsi

W regularnym treningu siłowym nie chodzi tylko o spalanie kalorii. Jest to również jeden z najskuteczniejszych sposobów promowania ogólnego stanu zdrowia.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają kości i poprawiają ich stan zdrowia, co stanowi doskonałą profilaktykę osteoporozy, która nęka wiele osób w zaawansowanym wieku. Kobiety po menopauzie stanowią grupę szczególnego ryzyka. Regularna aktywność fizyczna wspomoże również układ krążenia i układ odpornościowy, a także poprawi kondycję.

Podsumowanie

Regularny trening siłowy sprawi, że utrata wagi będzie o 100% łatwiejsza. Ponadto przyczynia się do osiągnięcia znacznie bardziej efektywnych wyników, ponieważ zapewnia większy udział aktywnej masy ciała i jędrniejszą sylwetkę. Włączenie ćwiczeń siłowych co najmniej 3 razy w tygodniu po około 30-60 minut. Podczas treningu skup się na ćwiczeniach złożonych (przysiady, wypady, wyciskanie na ławce lub pompki), które ćwiczą wiele partii mięśni jednocześnie. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz w domu, czy na siłowni, po kilku tygodniach na pewno zauważysz pozytywne zmiany.

Wchodzisz w to? Oprócz motywacji przyda Ci się wsparcie:

 

W archiwum przeczytasz także:

Wszechobecne suplementy diety

27.4.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Jak się odchudzać?

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Dziesięć kroków do skutecznego odchudzania Dziesięć kroków do skutecznego odchudzania

Po początkowym entuzjazmie przy rozpoczynaniu odchudzania u wielu osób następuje po jakimś czasie zastój. Co wtedy robić?

Wiadomo. Na początku, pełni determinacji, zmieniamy zawartość lodówki, planujemy jakie określone produkty będziemy jedli (i oczywiście w znacznie mniejszych ilościach) i jak będziemy intensywnie ćwiczyć. Ci, którzy już coś o tym wiedzą, będą działać wolniej, ustawią rozsądne wartości w aplikacji i dodadzą nieco więcej ćwiczeń. Jednak w obu przypadkach może się to skończyć bardzo szybko: i ani się człowiek obejrzy, a już jest w powrocie do starych nawyków.

Cały artykuł 16.11.2023 0

Gdy pierwszy zapał mija… Jak utrzymać motywację? Gdy pierwszy zapał mija… Jak utrzymać motywację?

Ruszasz z odchudzaniem, ale nagle nastaje jesień, tracisz motywację do wszystkiego, a najlepiej Ci pod kołderką. Dlatego ważne jest ponownie zastanowić się, jak utrzymać motywację do utraty wagi.

Rozpoczęcie odchudzania wymaga poświęcenia, determinacji i ciężkiej pracy. To nie lada wyczyn, dlatego też posiadanie zapasu motywacji jest tak pomocne w osiągnięciu sukcesu.

Na szczęście motywacja nie jest rzadkim darem, który pojawia się tylko od czasu do czasu. Jest to coś, czego można się nauczyć i wykorzystywać w razie potrzeby.

Cały artykuł 30.10.2023 0