27.4.2022 dine4fit.pl

Osiem powodów, dla których ćwiczenia fizyczne są ważne podczas odchudzania

Dieta redukcyjna to z pewnością nie tylko modyfikacja diety.

W teorii jest to możliwe, ale zazwyczaj nie przynosi takich rezultatów, jakie sobie wyobrażamy, zanim zaczniemy się odchudzać. A jeśli tak się stanie, cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany i dłuższy.

Ćwiczenia fizyczne są najbardziej pomocne w utracie wagi. Dzięki niemu nie musisz już tak bardzo ograniczać swojego odżywiania. Co więcej, to właśnie te ćwiczenia pomogą Wam osiągnąć wspaniałą i jędrną sylwetkę, która spodoba Wam się nie tylko na wadze, ale także w lustrze. W tym artykule przedstawimy osiem powodów, dla których trening siłowy z wykorzystaniem ciężarów powinien znaleźć się w Waszym tygodniowym planie.

 1. Nie musimy już tak bardzo ograniczać jedzenia

Tłuszcz tracimy wtedy, gdy jemy mniej, niż zużywamy w ciągu dnia. Jeśli z powodu małej aktywności fizycznej zużywamy niewiele energii w ciągu dnia, musimy utrzymywać dzienne spożycie energii na bardzo niskim poziomie.

Niesie to ze sobą wiele negatywnych skutków. Częściej będziemy odczuwać głód i będziemy musieli wybierać najbardziej wartościowe pod względem odżywczym pokarmy, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość mikroelementów (witamin i minerałów).

Przy regularnych ćwiczeniach nie ma takiego ryzyka, ponieważ można spożywać nieco więcej kalorii. Możecie pozwolić sobie na nieco więcej jedzenia i nadal chudnąć. Dzięki temu cały proces będzie bardziej wydajny i zrównoważony w dłuższej perspektywie.

2. Spalamy dużo kalorii także po treningu

Czy słyszeliście kiedyś o “efekcie afterburn”? Te dwa słowa będą dla Was najbardziej zasłużoną nagrodą po ciężkiej sesji treningu siłowego.

Efekt “afterburn” oznacza, że w trybie spoczynku będziemy spalać więcej energii nawet przez 24 do 48 godzin po zakończeniu treningu. W niektórych badaniach stwierdzono nawet, że w tym czasie spoczynkowy wydatek energetyczny wzrasta o około 10%.

Energia ta jest wykorzystywana do procesów naprawczych, które przywracają organizm do stanu równowagi. Dla nas jednak, w przypadku odchudzania, oznacza to dosłownie za darmo spalone kalorie.

3. Unikamy niebezpieczeństwa objadania się z nudów

Jedną z największych przeszkód w utracie wagi jest jedzenie z nudów. W praktyce oznacza to sięganie po produkty o dużej zawartości kalorii, nawet jeśli nie jest się głodnym.

Obrona przed jedzeniem z nudów nadal będzie wyzwaniem, ale dzięki regularnym treningom będzie nieco łatwiejsze do pokonania. W rzeczywistości, podczas dwóch godzin spędzonych na ćwiczeniach, rozgrzewce i powrocie do domu, jest mało prawdopodobne, aby coś takiego się wydarzyło.

4. Ćwiczenia fizyczne pozwolą uzyskać jędrniejszą sylwetkę

Kiedy mówi się o odchudzaniu, większość ludzi automatycznie marzy o wspaniałej sylwetce rodem z czasopism o pięknych i wspaniałych. Mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że wspaniały wygląd sylwetki to nie zawsze tylko niska waga, ale przede wszystkim ujędrniona budowa ciała.

A za zdrową sylwetką kryje się nic innego, jak regularna aktywność fizyczna o charakterze fitness. Jeśli w normalnym życiu zawodowym nie ma jej wystarczająco dużo, trzeba polegać na treningu siłowym.

Staraj się włączać ćwiczenia siłowe co najmniej 3 razy w tygodniu. Preferuj ćwiczenia rozłożone na całe ciało, w których można ćwiczyć kilka partii mięśni jednocześnie.

5. Mięśnie spalają dużo kalorii nawet podczas snu

Masa mięśniowa jest jedną z najbardziej wymagających metabolicznie tkanek w organizmie człowieka, jeśli nie liczyć ważnych narządów. W praktyce oznacza to, że mięśnie podczas spoczynku spalają kilkakrotnie więcej energii niż tkanka tłuszczowa.

Regularne ćwiczenia pozwolą na uzyskanie większej masy mięśniowej. W związku z tym musi się to kończyć tylko jednym wynikiem – zwiększeniem spoczynkowego wydatku energetycznego.

Spalimy więc więcej energii podczas snu i w każdym innym momencie w ciągu dnia tylko dlatego, że mamy więcej mięśni na ciele niż wcześniej.

6. Dzięki ćwiczeniom szybciej schudniemy

Trening siłowy jest jedną z najbardziej energochłonnych form aktywności fizycznej. Podczas gdy kobieta ważąca 65 kg może spalić mniej niż 400 kcal w ciągu godziny treningu na siłowni, mężczyzna ważący 85 kg spala średnio ponad 500 kcal.

W wielu przypadkach sama energia spalona podczas treningu wystarcza do uzyskania ujemnego bilansu kalorycznego, co jest warunkiem koniecznym skutecznej utraty wagi. Stosując się do nich, można schudnąć szybciej i skuteczniej.

7. Zyskamy nową pasję i motywację

Dla wielu osób trening szybko zmienia się z koniecznego obowiązku w jeden z najważniejszych punktów dnia, na który nie można się doczekać. W końcu siła jest umiejętnością, a jej zwiększanie prowadzi do uzależnienia.

Jeśli ćwiczenia i przekraczanie własnych granic staną się Waszym hobby, utrata wagi stanie się korzyścią uboczną i będzie Wam o wiele łatwiej.

8. Będziemy zdrowsi

W regularnym treningu siłowym nie chodzi tylko o spalanie kalorii. Jest to również jeden z najskuteczniejszych sposobów promowania ogólnego stanu zdrowia.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają kości i poprawiają ich stan zdrowia, co stanowi doskonałą profilaktykę osteoporozy, która nęka wiele osób w zaawansowanym wieku. Kobiety po menopauzie stanowią grupę szczególnego ryzyka. Regularna aktywność fizyczna wspomoże również układ krążenia i układ odpornościowy, a także poprawi kondycję.

Podsumowanie

Regularny trening siłowy sprawi, że utrata wagi będzie o 100% łatwiejsza. Ponadto przyczynia się do osiągnięcia znacznie bardziej efektywnych wyników, ponieważ zapewnia większy udział aktywnej masy ciała i jędrniejszą sylwetkę. Włączenie ćwiczeń siłowych co najmniej 3 razy w tygodniu po około 30-60 minut. Podczas treningu skup się na ćwiczeniach złożonych (przysiady, wypady, wyciskanie na ławce lub pompki), które ćwiczą wiele partii mięśni jednocześnie. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz w domu, czy na siłowni, po kilku tygodniach na pewno zauważysz pozytywne zmiany.

Wchodzisz w to? Oprócz motywacji przyda Ci się wsparcie:

 

W archiwum przeczytasz także:

Aby po winie nie bolała Cię głowa

27.4.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Jak się odchudzać?

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
75 hard – cud na odchudzanie? 75 hard – cud na odchudzanie?

Wyzwanie 75 hard krąży po internecie już od jakiegoś czasu. Najczęściej jest ono postrzegane jako jakiś cudowny program odchudzający, dzięki któremu w dwa i pół miesiąca ciężkiej pracy będziemy sprawni i szczupli, kosztem zdrowia.

Co to właściwie jest?

Cały artykuł 25.1.2023 0

Jak (tyle) nie przybrać w święta Jak (tyle) nie przybrać w święta

Zbliża się koniec roku, okres świąteczny, co dla wielu oznacza choćby lekkie przejadanie się. No i większą ilość alkoholu.

Każdego roku poświęcam się w mojej praktyce zagadnieniu, jak w tym okresie minimalizować zagrożenie.

Dzisiaj napiszę Wam o metodzie, którą może niektórzy z Was znają, polegającą na naprzemiennym prowadzeniu dni restrykcji kalorycznej, czyli Intermittent Fasting.

Cały artykuł 19.12.2022 0