30.10.2023 dine4fit.pl

Gdy pierwszy zapał mija… Jak utrzymać motywację?

Ruszasz z odchudzaniem, ale nagle nastaje jesień, tracisz motywację do wszystkiego, a najlepiej Ci pod kołderką. Dlatego ważne jest ponownie zastanowić się, jak utrzymać motywację do utraty wagi.

Rozpoczęcie odchudzania wymaga poświęcenia, determinacji i ciężkiej pracy. To nie lada wyczyn, dlatego też posiadanie zapasu motywacji jest tak pomocne w osiągnięciu sukcesu.

Na szczęście motywacja nie jest rzadkim darem, który pojawia się tylko od czasu do czasu. Jest to coś, czego można się nauczyć i wykorzystywać w razie potrzeby.

Przeanalizujmy różne strategie, jak utrzymać motywację do odchudzania, aby mieć pewność, że nie utracisz zaangażowania podczas realizacji swoich celów.

Znajdź swoje “dlaczego”

Wszyscy mamy coś, co popycha nas do dążenia do celu, a to coś dla każdego jest inne.

Zrozumienie powodów, dla których chcemy schudnąć, jest niezbędne do utrzymania motywacji. Silne “dlaczego” służy jako podstawa zaangażowania i determinacji.

Zidentyfikowanie swojego osobistego “dlaczego” pomoże ci pozostać skupionym, nawet w trudnych chwilach, i przypomni Ci o długoterminowych korzyściach, do których dążysz podczas swojej podróży do lepszej / lepszego siebie.

Zadaj sobie następujące pytania:

 • Dlaczego chcę osiągnąć ten cel?
 • Co mnie do tego popycha?
 • Dla kogo to robię?
 • Jakie to będzie uczucie, gdy osiągnę ten cel?

Zapisz swoje “dlaczego” i umieść je w miejscu, w którym często będziesz na nie spoglądać: przy monitorze, na lustrze itd.

Ustal realistyczne cele

Gdy już poznasz swój czynnik napędzający, możesz zacząć wyznaczać cele. Ale jedna rzecz: jeśli chodzi o swoje cele i zdrowe nawyki musisz być realistą.

Ustalenie realistycznych celów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania motywacji podczas całego procesu dchudzania. Nierealistyczne oczekiwania mogą prowadzić do rozczarowania i frustracji, hamując postępy.

Wyznaczając cele, zastosuj kryteria SMART, metodę polegającą na na precyzyjnym określaniu swoich celów w taki sposób, abyśmy wiedzieli, do czego dokładnie dążymy. Planując działania, warto bowiem skonkretyzować w jaki sposób, za pomocą czego i w jakim czasie osiągniemy założony cel. SMART odnosi się do pięciu podstawowych cech, jakimi powinno się cechować każde działanie. Powinno ono być:

 • Specific – Konkretne
 • Measurable – Mierzalne
 • Achievable – Osiągalne
 • Relevant – Istotne
 • Time-bound – Określone w czasie

Przykłady realistycznych celów są następujące:

 • Utrata 0.5 kg tygodniowo
 • Zwiększenie dziennej liczby kroków o 250 co tydzień, aż do osiągnięcia 8000 kroków.
 • Dodanie jednego zielonego warzywa do codziennego posiłku

Śledź swoje postępy

Monitorowanie postępów pomaga zachować koncentrację, identyfikować wzorce i wprowadzać niezbędne zmiany w planie odchudzania. Pozwala również na świętowanie osiągnięć, co sprzyja utrzymaniu wysokiej motywacji.

W kwestii pilnowania spożywanych kalorii oraz utrzymania idealnego podziału makroelementów Twoim idealnym partnerem może się stać nasza aplikacja, która będzie dla Ciebie monitorowała skład Twojego pożywienia, przypomni Ci o pomijanych składnikach odżywczych czy o niedostatecznym nawadnianiu.

Cotygodniowe przypomnienie zapisu wagi stanie się także dodatkowym motywatorem.

Niech to będzie przyjemne

To, że musisz ćwiczyć, nie oznacza, że musisz spędzać wiele godzin w siłowni, której być może nie cierpisz.

 • Wybierz ćwiczenia i aktywności, które sprawiają ci przyjemność, aby łatwiej utrzymać motywację i zaangażowanie w swoją podróż odchudzającą.
 • Wypróbuj różne treningi, takie jak joga, taniec lub jazda na rowerze, aby odkryć to, co lubisz najbardziej. Zachowaj świeżość swojej rutyny, włączając do niej nowe aktywności.
 • Połącz ćwiczenia ze spotkaniami towarzyskimi lub hobby, aby uczynić je przyjemniejszymi. Dołącz do drużyny sportowej, uczęszczaj na zajęcia grupowe lub angażuj się w zajęcia na świeżym powietrzu z przyjaciółmi.
 • Najważniejsza jest konsekwencja. Lepiej jest być konsekwentnym w treningu, który sprawia Ci przyjemność, niż pojawiać się tam tylko po to, by odwalić jakiś trening, bo ktoś gdzieś napisał, że jest “idealny”.
 • To samo dotyczy odżywiania. Nie próbuj stosować diety tylko dlatego, że jest modna. Najlepsza dieta to dieta zróżnicowana. Naprawdę możesz jeść wszystko, kwestią jest tylko ilość.

Plan w obliczu kroku wstecz

Czasem z tego konia spadniesz. W porządku, wszystkim nam się to zdarza. To nadal jest w porządku!

Zaakceptuj, że niepowodzenia są normalną częścią każdego procesu odchudzania, dlatego przygotuj się na cos takiego. Twoim zadaniem jest strzepać z siebie kurz niepowodzenia i wrócić do siodła.

W obliczu niepowodzeń należy ocenić, co je spowodowało i dokonać niezbędnych zmian w swoim planie. Poszukaj wsparcia u przyjaciół, rodziny czy profesjonalistów.

Przypomnij sobie o swoim “dlaczego” i zachowaj cierpliwość. Wytrwałość jest kluczem do przezwyciężenia niepowodzeń i osiągnięcia celów związanych z odchudzaniem.

Nagradzaj się

Nie skupiaj się tylko na niepowodzeniach. Kiedy osiągniesz kamień milowy w swojej “misji odchudzanie” pamiętaj, aby świętować to zwycięstwo!

Nagrody mogą zwiększyć motywację i wzmocnić zaangażowanie w realizację celów.

Rozważ nagrody niezwiązane z jedzeniem, takie jak nowy sprzęt do ćwiczeń, dzień w spa lub weekendowy wypad.

Wyznacz kamienie milowe na drodze do utraty wagi i zaplanuj odpowiednie nagrody, aby uczcić swoje osiągnięcia.

Inspiruj się

Historie sukcesów innych ludzi mogą zainspirować i zapewnić cenny wgląd w proces odchudzania. My, gdy tylko któryś z naszych użytkowników pochwali się swoim sukcesem, od razu spieszymy się Wam go przedstawić, bo doskonale wiemy, że takie historie są wspaniałą motywacją. Powiesz sobie: “Ona dała radę, ja też tak mogę!” i zaczniesz działać.

Stwórz swój system wsparcia

Posiadanie silnego systemu wsparcia jest niezbędne do utrzymania motywacji. Przyjaciele i rodzina mogą być tym wsparciem, ich porady, zachęty, kibicowanie – to wszystko może Ci pomóc.

Aby rozszerzyć swoją sieć wsparcia, znajdź partnerów do ćwiczeń lub dołącz do lokalnych grup wsparcia odchudzania. Możesz także uczestniczyć w zajęciach fitness lub wydarzeniach społecznościowych, aby nawiązać kontakt z osobami o podobnych celach czy zainteresowaniach.

W zakresie pilnowania diety pamiętaj, że wytrwałym przyjacielem będzie dla Ciebie nasz zespół i nasza apka. Będzie Cię ona informować, ostrzegać, motywować i pocieszać. Uzbrój się w wytrwałość, a niebawem razem będziemy świętować Twój sukces!

foto: Photo by Huha Inc. on Unsplash

 

W archiwum przeczytasz także:

Andrea: Podobają mi się wypełnione zielone kółka w aplikacji Dine4Fit, a także lubię zapisywać przepisy, które sama tworzę

30.10.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Jak się odchudzać?, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom

Kiedy niesamowita przemiana młodej i sympatycznej Stefki (50 kg w rok!) pojawiła się w naszej czeskojęzycznej grupie w lutym, od razu stało się dla nas jasne, że jej historia może być świetną motywacją dla innych.

Dzięki naszej trenerce Markecie, z którą współpracujemy od dłuższego czasu i która poprowadziła tę matkę uroczych bliźniaków w jej przemianie, możesz teraz przeczytać poniższy tekst. Niech Was wesprze i zmotywuje.

Cały artykuł 3.5.2024 0

Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć? Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć?

Do napisania tego artykułu skłonili mnie moi pacjenci, którzy borykają się z podobnym problemem.

Ich waga nie zmienia się znacząco (ani w dół w utracie wagi, ani nawet w przybieraniu na wadze).

Chodzi mi o to, że ktoś utrzymuje określoną wagę na stałym poziomie i co najwyżej występują zauważalne wahania o około plus minus 2 do 3 kilogramów. Jest to więc długotrwała oscylacja wokół określonej masy ciała. Co jednak zrobić, gdy chce się w końcu zerwać z tą wagą?

Cały artykuł 8.4.2024 0